pnunews.com

اخبار پیام نور

پیام نور نیوز

کمبود کتب دانشجویان پیام نور و سرگردانی دانشجویان پیام نور
بازار سیاه به کتاب‌های درسی دانشجویان پیام نور هم رسید

خبرگزاری فارس: با توجه به اینکه نزدیک یک ماه به امتحانات نیم‌فصل نخست سال تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌ها باقی نمانده است، اما معضل نبود کتاب‌های درسی مورد نظر برای دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور آنها را با معضل جدیدی روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سال تحصیلی جدید در حالی امسال روی خود را به دانشجویان نشان داد که هر دانشگاه‌ با فرا رسیدن ماه مهر اقدام به برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی برای دانشجویان کرد و با گذشت دو ماه از سال تحصیلی همچنان برخی از دانشجویان به دنبال کتب درسی دانشگاه پیام نور از این کتاب‌فروشی به آن کتاب‌فروشی رهسپارند و ناامید از همه جا به خانه اول بر می‌گردند و حتی برخی با سفر به تهران قصد تهیه کتاب درسی مورد نظرشان را دارند.

در این زمینه سیدمحمد صدری دانشجوی دانشگاه پیام نور که هم‌اکنون یکی از کتاب‌فروشان فعال دانشگاهی در اصفهان است با گلایه از کمبود کتاب‌های پیام نور و پاسخ‌گو نبودن مسئولان مربوطه اظهار کرد: در این ارتباط با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با برخی از مسئولان دانشگاه پیام نور اصفهان و حتی انتشارات دانشگاه پیام نور به گفت‌وگو نشستیم، اما هیچ یک از آنها به غیر از قول پیگیری که سال‌ها است آن را به روش‌های مختلف داده‌اند، پاسخ دیگری ندارند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 50 عنوان کتب دانشگاهی چاپ انتشارات پیام نور در سطح کتاب‌فروشی‌های بازار استان اصفهان و حتی کشور وجود ندارد، بیان کرد: شاید بتوان علت اصلی آن را به سوء مدیریت چاپ و انتشارات دانشگاه و به ویژه اداره توزیع آن و عدم توجه و نظارت جدی مسئولان مربوطه دانشگاه پیام نور ارتباط داد.

صدری اضافه کرد: می‌طلبد دانشگاه پیام نور برای این تعداد دانشجویان که شاید بیش از نیمی از آنها در حالت اشتغال به کار به سر می‌برند و بیشتر آنها به کتاب تکیه دارند، حساسیت و دقت نظر بیشتری در این موضوع داشته باشد.

*50 عنوان کتاب پیام نور در بازار وجود ندارد

وی نبود کتاب مبانی سازمان و مدیریت(طاهره فیضی)، نظام روابط کار(موغلی)، معادلات دیفرانسیل(صفار اردبیلی)، ساختمان داده‌ها و الگوریتم، حسابداری صنعتی دو، حقوق سازمان‌های بین‌الملل، روانشناسی یادگیری(زارع)، ترجمه مکاتبات و اسناد یک(توانگر)، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی(لشکری)، تحقیق در عملیات یک (عادل آذر)، تاریخچه و مکاتب روانشناسی را از جمله کتاب‌هایی دانست که  با توجه به تقاضای زیاد و همچنین چاپ اول نبودن همه آنها در حال حاضر جزو کتب کمیاب پیام نور هستند و تا چاپ و توزیع بعدی که معلوم نیست چه زمانی باشد، در بازار سیاه کتاب و به صورت زیراکسی موجود و این در حالی است که جزوات آن با قیمت‌های گزاف به دانشجویان فروخته می‌شود.

در تماس تلفنی خبرنگار با مسئول کتاب‌فروشی معراج یکی دیگر از کتاب‌فروشی‌های شهر اصفهان نیز اعلام کرد: در حال حاضر جزوه (کتاب زیراکس شده) کتاب اندیشه اسلامی یک، روانشناسی جنایی، جامعه‌شناسی انحرافات اجتماعی و تحقیق در عملیات یک و برخی کتب دیگر موجود است.

*فروش جزوات درسی با قیمت‌های گزاف به دانشجویان

به گزارش فارس، اگر چه برخی از کتاب‌فروشی‌ها به خاطر مشتری‌مداری اعلام کنند که تمامی این کتب در کتاب‌فروشی آنها موجود است اما به هنگام مراجعه، به نوعی دانشجویان را با این جملات که در حال حاضر کتاب تمام شده و جزوه آن موجود است یا کتاب آن تغییر یافته و تا چاپ جدید آن به دست ما برسد، جزوه آن به فروش می‌رسد به نوعی نبود کتاب در بازار را کتمان می‌کنند.

در این راستا مسئولان کتاب‌فروشی‌های خیابان آمادگاه و برخی نمایندگان انتشارات پیام نور؛ کمبود و نبود کتاب‌های پیام نور را تائید و دلیل نبود برخی از کتب را دیر رسیدن کتاب‌هایی که از انتشارات پیام نور تهران تقاضا کرده‌اند، دانستند.

همچنین نبود نظارت کافی بر بازارسیاه به وجود آمده در چندین سال اخیر، اطلاع‌رسانی نکردن به موقع دانشجویان از مراکز فروش مجاز توسط دانشگاه، دیر اعلام کردن منابع فراگیر و به تبع آن دیر رسیدن کتاب نیز از دیگر دلایل نبود کتاب‌های مورد نیاز از نظر برخی از مسئولان فروشگاه‌های کتاب اعلام شد.

در حال حاضر بازار سیاهی از کتاب‌های دانشجویی دانشگاه پیام‌ نور در برخی از پاساژهای کتاب‌فروشی اصفهان شکل گرفته است که دلیل آن عدم توزیع مناسب و به موقع و عدم نظارت کافی از طریق مسئولان ذی‌ربط است.

 

۵ نظر به خبرگزاری فارس : بازار سیاه به کتاب‌های درسی دانشجویان پیام نور هم رسید

comment rss - Trackback

 1. يكتا گفت:

  سلام كسي اينجا نميدونه كتاب مباني سازمان و مديريت(طاهره فيضي)انتشاره ساله 1388 با سالهاي قبلترش فرق كرده?آخه تو منابع زده 88 اما من هيج جا نتونستم بيداش كنم.

 2. علیرضا گفت:

  با این وضعیت خدا آخر و عاقبت همه ی ما دانشجویان پیام نور رو به خیر کنه !!!

 3. محمدصادق گفت:

  خدا وکیلی دانشگاه پیام نور تو زمینه کتاب و همه چیزش داره ظلم میکنه و ما دانشجوهای پیام نور چون صبرمون زیاده و مشغله زیاد داریم متاسفانه کمتر به مسائل به صورت پیگیر و محکم پای کار می ایستیم.متاسفانه…مسئولین پیام نور لطفا”کمی بیشتر به دانشجو اهمیت بدید

 4. اسفندياري گفت:

  لطف”به شهرهاي ديگر هم يك سر بزنيد بينيد چه افتضاحيه بحث كتاب.مسئولاي پيام نور متاسفانه خواب تشريف دارند.ما دانشجوها هر ترم بايد كلي پول جزوه بديم اونوقت آخر ترم كه ميشه كتابش تو دانشگاه ميرسه.واقعا كه……….

 5. آرمان تویسرکانی گفت:

  هل من ناصر اهل پیام نور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  وام دانشجویی نامشخص
  شهریه
  پول کتاب
  سازوکار کلاس بندی و جذب اساتید
  مسئولین

» ارسال نظرات

دریافت اخبار پیام نور از طریق پیام کوتاه
آموزش ایزو

سیستم گلستان شکرستان طنز نوشته های دانشگاه پیام نور
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به پیام نور نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع و درج لینک بلامانع است .
طراحی : پیام نور نیوز